Resultat 2008 års utställningar

Utställning 25 maj vid klubbstugan i Lundby, Kolsva

 

BIS – vuxen
1.1.   SUCH Krambjörnens Mornings By The Creek, Newfoundlandshund, Äg. Britt-Louise Lundgren, Kolsva
2.1.   Four Steps´s Cute Cobra, Mops, Äg. Eva Åkerlund, Köping
3.Notice Dreamweaver, Australisk Terrier, Äg. Anette Andersson, Sala
4.Yulara Kassia, Basenji, Äg. Camilla Lebzien, Sala
ReservChininas Joshua, Wippet, Äg.Susanne Lindblom, Enköping

 

BIS – valp
1.1.   Popitop´S Dagny, Mops, Äg. Eva Åkerlund, Köping
2.1.   Tidölyckans Blitz, Schäfer, Äg. Karin Lindstedt, Eskilstuna
3.1.   Pei Attention Price Gonna Beat Ya, Shar Pei, Äg. Anna Thorsjö & Karin Ögren, Katrineholm
4.1.   Evanescence´s Great Black Widow, Staffordshire Bullterrier, Äg. Magdalena Jimo, Nynäshamn
ReservRackiRock´s White Hope, Golden Retriever, Äg. Eva Maltesson, Arboga

 

BIS – veteran
1.1.   NORDUCH Yulara Fulared Friscus, Basenji, Äg. Camilla Lebzien, Sala
2.Cessibonis Joy Of Candy, Samojedhund, Äg. Marjatta Överkvist, Frövi
3.SUCH Sweet Senorita´s Liza Minelli, Chihuahua Korthår, Äg. Moniqa Persson, Köping

 

Parklass
1.1.   SUCH Krambjörnens Mornings By The Creek och Bearbos Jon The Cruiser, Newfoundlandshund, Äg. Britt-Louise Lundgren/P-A Söderkvist, Kolsva
2.SUCH Vitagårdens Silver Baron Von Elf och Wisex´s Zimon, Japansk Spets, Äg. Monica Matsson, Täby

 

Barn med hund-10år
1.1.       Ellinor med Nicke

 

Barn med hund10-16år
1.1.       Matilda med Bimbo

 

Kolsvas vackraste hund: SUCH Krambjörnens Mornings By The Creek, Newfoundlandshund, Äg. Britt-Louise Lundgren, Kolsva

 

Utställning 2 augusti vid klubbstugan i Lundby, Kolsva

 

BIS – vuxen
1.Dalmo Georgie Girl, Dalmatiner, Äg. Per-Olof Mattsson, Ärla
2.Enigma Superlicious Outfit, Faraohund, Äg. Sandra Älverud Sjöström, Örebro
3.SVCH Dualdigni´s Kite Flying, Cocker Spaniel, Äg. Madelene Ljungkvist, Köping
4.Ziams I´m So Special, Shih Tzu, Äg. Ingalill Malmros, Haninge
ReservBobelz Karter, Schipperke, Äg. Birgitta Karlsson, Åkers Styckebruk

 

BIS – valp
1.Ringfighter Captain Jack Sparrow, Boxer, Äg. Helena Gustafsson, Nyköping
2.Aureus, Belgisk Vallhund, Tervueren, Äg. Lotta Ringius, Västerhaninge
3.Kransbackens Anton, Engelsk Springer Spaniel, Äg. Thomas & Jeanette Johansson, Borlänge
4.Tercha´s Zeb Takes All, American Staffordshire Terrier, Äg. Tony Bölja, Skinnskatteberg
ReservJangel´s Peggy Sue, Afghanhund, Äg. Magdalena Hernandez, Fagersta

 

BIS – veteran
1.SUCH Señorio Of Shikarah´s, Pudel Mellan, Äg. Madeleine Bergendahl, Kolsva
2.Manaca´s In High Fashion, Cocker Spaniel, Äg. Stefan Fundberg, Saxdalen
3.NORDUCH Yulara Fulared Friscus, Basenji, Äg. Camilla Lebzien, Sala
4.Cessibonis Joy Of Candy, Samojedhund, Äg. Marjatta Överkvist, Frövi
ReservWisex´s Zimon, Japansk Spets, Äg. Monica Matsson, Täby
Barn med hund-10 år
1.Jennifer med Bizzan
Barn med hund10-16 år
1.Lisa med Nova

 

Parklass
1.Big Sock´s Bob Marley och Big Sock´s Brenda Lee Jones, Basset Hound, Äg. Carina Winlöf, Krylbo och Annica Ringman & Carina Olsson Kopparberg/Ställdalen
2.SUCH Krambjörnens Mornings By The Creek och Bearbos Jon The Cruiser, Newfoundlandshund, Äg. Britt-Louise Lundgren/P-A Söderkvist, Kolsva
3.SUCH Vitagårdens Silver Baron Von Elf och Wisex´s Zimon, Japansk Spets, Äg. Monica Matsson, Täby
Arbogas vackraste hund: RackiRocks Izor, Golden Retriever, Äg. Carina Sirby, Arboga

 

Utställning  2 november i KMW-Lokalen , Köping

 

BIS – vuxen
1.Cazavina´s Vindi, Irländsk Varghund, Ägare Evy Johansson & Ing-Mari Johansson, Trollhättan.
2.Nordv-03 SV-04, -06, -07, -08 Svelmo´s Uno, Ägare Lena Törnros, Borlänge.
3.Soft & Shiney Performance, Cockerspeniel, Ägare Ingegerd Westerlund, Grangärdet.
4.Okamis Hard To Resist, Siberian Husky, Ägare Ann Koski, Ervalla
ReservYangadoo´s Love To Love You, Lhasa Apso, Ägare Christin Edlund, Örebro

 

BIS – valp
1.Art Attack Nice ´N Easy, Stor Pudel, Ägare Anneli Susi, Surahammar
2.Zorro, Petit Basset Griffon Vendeén, Ägare Christina Hedström & Thomas Holmström, Nordmarkshyttan
3.Blue Feelings Pocahontas, Bedlington Terrier, Ägare Anne-Li Högström, Köping
4.Eirams Ricky Rödräv, Breton, Ägare Monica Kjellin, Kolsva
ReservCon Carlos Caroll, Grand Danois, Ägare Carlos Rodrigo Bärndal, Lillkyrka
BIS-Veteran
1.Such Senorio Of Shikarah´s, Mellan Pudel, Ägare Madeleine Bergendahl, Kolsva
2.Nordv-03 SV-04, -06, -07, -08 Svelmo´s Uno, Ägare Lena Törnros, Borlänge
3.Manaca´s In High Fashion, Cockerspaniel, Ägare Stefan Fundberg, Saxdalen.
4.Cessibon´s Joy Of Candy, Samojedhund, Ägare Marjatta Överkvist, Frövi.
ReservR. Silenzio´s Ambassadör Ruben, Papillon, Ägare Lena Ravn, Enskede
Parklass
1.Bearbos Jon The Cruiser & Such Krambjörnens Mornings By The Creek, Newfoundlandshund, Ägare PA Söderkvist och Britt-Louise Lundgren, Kolsva
2.Högeruds Karamia Tiger-Girl & Högeruds Indisia, Långhårig Kanin Tax, Ägare Linda Aspelöf, Ervalla
3.Aisopos Embla & Stenrikas Härliga Helmy, Västgötaspets, Ägare Edin Varmaz & Sarah Schapira, Kolbäck

 

Barn med hund-10 år
1.Julia med Embla

 

Barn med hund10-16 år
1.Julia med Diiza
Köpings vackraste hund: Bringemos Fun In The Sun, American Staffordshire terrier, Ägare Krister Gustén, Köping.
Kungsörs vackraste hund: Ingen deltagare

Lämna ett svar